Urząd Miasta Brzeziny

Zbiory biblioteczne i ich udostępnianie


Podstawową część naszych zbiorów stanowi księgozbiór. Składa się na niego literatura popularno-naukowa i beletrystyczna. Aktualnie księgozbiór liczy 62. 378 woluminów i 671 jednostek zbiorów audiowizualnych. Biblioteka w minionym roku powiększyła księgozbiór o 696 książek, z których największa część to literatura piękna dla dorosłych. Z dotacji Ministerstwa Kultury biblioteka zakupiła 44 pozycje. Ogółem w całej bibliotece na koniec 2004 r, zarejestrowano 3141 czytelników.

Korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, zgodnie z obowiązującą ustawą o bibliotekach. Zamiejscowi płacą kaucję za każdą wypożyczoną książkę, zgodnie z regulaminem biblioteki. Czytelnik za przetrzymanie książki płaci karę (zgodnie z regulaminem) oraz ponosi koszty związane z upomnieniem i znaczkiem.
Dostęp do Internetu dla czytelników jest bezpłatny. Korzystający z wypożyczania międzybibliotecznego ponoszą koszty przesyłki. Użytkowanie nieaktualnych, bądź zniszczonych pozycji odbywa się na bieżąco, przy wprowadzaniu księgozbioru do komputera. Nowe książki są okładane w folie i zaopatrywane w nalepki z kodem kreskowym. Stare natomiast są czyszczone, podklejane, bądź okładane folią na nowo.
Biblioteka prenumeruje 15 czasopism, w tym 3 tytuły dla dzieci.

Zbiory biblioteczne udostępniane są na miejscu w czytelniach oraz wypożyczane do domu. Poza biblioteką nie wypożycza się wydawnictw z księgozbiorów podręcznych oraz dzienników i czasopism. Ze zbiorów tych można korzystać jedynie na miejscu. Wypożyczalnia dla dorosłych liczy 46.452 woluminy literatury beletrystycznej i popularno – naukowej. Materiały książkowe wypożyczane są na okres nie dłuższy niż 30 dni. Przyjęto zasadę jednorazowego wypożyczania do 3 książek. Od stycznia 2005 r. została uruchomiona komputerowa obsługa czytelników, możliwa dzięki programowi bibliotecznemu SOWA, którym dysponuje biblioteka. W ramach wypożyczalni międzybibliotecznej sprowadzamy na życzenie czytelników publikację niezbędne dla studentów i innych osób.

Najczęściej współpracujemy z Biblioteką Narodową i bibliotekami uniwersyteckimi z Łodzi, Warszawy, Torunia, Krakowa, Lublina. Na koniec 2004 r. zarejestrowano 1889 czytelników w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Oddział dla Dzieci posiada 16 tyś jednostek książkowych. Zapisanych jest 1252 młodych czytelników w wieku od 3-14 lat. Wypożyczanie książek i obsługa czytelników w Oddziale dla Dzieci odbywa się komputerowo.

 

Metadane

Data publikacji : 21.11.2006
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta Brzeziny
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Waldemar Guzicki
Osoba udostępniająca informację:
Waldemar Guzicki

Opcje strony

do góry